Nestarec - ATYP 2021

Slovy vinaře:

A přesně takto se narodil Atyp, červeno-bílý fieldblend z naší nové vinice. Nebylo vůbec plánu takové víno dělat, ale "Michalica”, kterou máme v nově nájmu, si prosadila svou. Je to vrchní část svahu v Moravském Žižkově, na spraši a černozemi, výsadba ze začátku devadesátek. Mimochodem, myslel jsem si, bůhví jaké nemám ampelografické skills, ale tato vinice mě pokořila. Najde se v ní dost Frankovky, Portugalu, Vavřince, pak nějaké modré PiWis, které nejsem schopen rozeznat, plus hodně Muškátu a trochu Veltlínu. Ani dcera dřívějšího majitele nám nebyla schopná říct, co všechno tam je. To ale vlastně vůbec nevadí, myslím, že to není tak podstatné – hlavně, že dává skvělé víno! Červený, mladý, aromatický, skvěle pitelný právě teď. Takový atypický...

Posbíráno dohromady, jemně pošlapáno, kvašeno v otevřené kádi po celou dobu fermentace na slupce. Zrání cca 8 měsíců v uzavřeném plastovém tanku, se kterými jsme kdysi začínali a teď je zkouším znovu používat, protože dýchají. Ne tak jak sud samozřejmě, ale víno z nich je vždycky "dál" než z nerezu, což se mi u tohoto materiálu líbí.

Jméno i etiketa vznikly podobně spontánně jako víno samo – chvíli jsme si s nimi lámali hlavu, měl jsem nápady extravagantní i tiše uměřené. Ale pak si to seplo, jak má: vzorem je nálepka s písmem Atyp, která na mě už před časem vypadla z knihy od typografky Petry Dočekalové. Dlouho mi ležela na stole, až jsem ji jednou při uklízení z legrace nalepil na nějakou lahev bez etikety. A nechal u sebe v kanceláři, kam vždycky někdo došel a ptal se zvědavě, čí je to víno… a tak jsem se rozhodl říkat, že moje, cha. Naštěstí autor písma, typograf Tomáš Brousil ze Suitcase Type Foundry, souhlasil, že nám AtypTM trochu propůjčí, a tak teď máme total pekyč: spontánní víno, spontánní label. Ideální pro všechny, co mají problém napasovat se do limitů a škatulek, jako já.)

Obsahuje oxid siřičitý

Země původu Česká republika

Plněno v: Milan Nestarec, Velké Bílovice

Dostupnost Skladem (1 ks)
Můžeme doručit do:
3.10.2023
520 Kč
Nestarec - ATYP 2021

Popis produktu není dostupný

Doplňkové parametry

Kategorie: E-shop
Obsah cukru: Suché
Země: Česká republika
Vinařská oblast: Morava
Zrání vína: Plastový tank
Obsah alkoholu: Víno s běžným obsahem alkoholu
Odrůda: Frankovka, Muškát moravský, Svatovavřinecké, Veltlínské zelené, Modrý Portugal, PIWI odrůdy modré
Vinařství: Milan Nestarec (více info zde)
Ročník: 2021
Objem: 0,75 l
Naturální víno: Ano
11 Obsah alkoholu:

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole:

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole:

Milan Nestarec

Milan Nestarec - Velké Bílovice, podoblast Velkopavlovická 

Danger, Vidličky a nože, Běl, Bum bum cha. To jsou slova, která se týkají mladého a úspěšného vinaře z Moravského Žižkova. Milan Nestarec je jedním z nejviditelnějších propagátorů a výrobců naturálních vín. "Víno z hroznů, nic víc." Jeho vína jsou přátelská, veselá, některá jasná, lehká, pitelná jen tak, prostě přímá. Jiná zase složitjší, strukturovaná, ta, u kterých vás bude bavit si s nimi hrát, dopřát jim čas a poznávat je. U všech platí, že patří také k jídlu. Milan pěstuje révu na 8 hektarech, o které pečuje v souladu s přírodou, ale nálepce bio se prý vyhýbá, protože vše, co dělá plyne z jeho přirozeného respektu a přesvědčení, že přírodu je třeba ctít a být, žít a pracovat s ní v souladu.