ALTE REBEN?

Ne nadarmo se říká, že se stářím přichází moudrost a zkušenosti. Staré či podobně unikátní vinice produkují mnohem hlubší, serióznější a zajímavější vína, mnohdy ta nejslavnější na světě. I proto rádi vybíráme a nabízíme vína s podobným, jedinečným rodokmenem.

Se stářím vinic je to jako se stářím lidským. Stejně jako je mladý člověk schopný podávat vysoké výkony, i mladé vinice dokáží plodit velké množství hroznů, mnohdy bez vyšší kvality. Až starší vinice, podobně jako my lidé, lépe koordinují svůj výnos a především rozvíjí svůj kořenový systém. To vše se postupem času začne projevovat na struktuře, hloubce a jedinečnosti vín pocházejících ze starších vinic. Pokud se vinař o vinici správně stará, nepřetěžuje ji a dává jí dostatek prostoru k vlastnímu vývoji a tvorbě rezistence vůči okolním faktorům, vinice dokáže žít a produkovat hrozny dlouhá desetiletí. Ty nejstarší plodné světové vinice mají často přes sto let a dávají unikátní, špičková vína. Je krásné poslouchat při našich cestách vinaře, kteří si starých vinic váží a jsou na ně náležitě hrdí.

Rád jezdím třeba na Moselu, kde byly díky členitosti terénu prudkého říčního údolí zachovány mnohé pravokořenné, přes sto let staré, vinice. Tou nejstarší je vinice Maximin Herrenberg s rokem výsadby 1896, ze které pochází výtečný Riesling ze sklepa Carla Löwena. Staré vinice najdete ale i v jiných částech světa, například v méně známých či odlehlých oblastech Španělska. Je skoro s podivem, že většina z nás zná ve Španělsku jenom vína z oblastí Rioja, Ribera del Duero či region Penedes prezentující se excelentní nabídkou CAVY. Množství produkce a zároveň dlouhodobá kvalita zdejších vín je určitě pádným argumentem, ale zajímavá a jedinečná vína najdete i jinde. My jsme postupnou prací získali do našeho portfolia dvě unikátní vinařství „odjinud", na která nedáme dopustit. Prvním je Barranco Oscuro, vinařství sídlící na úpatí pohoří Sierra Nevada, vedené ikonickým vinařem Manuelem Valenzuelou, průkopníkem biodynamiky ve Španělsku. Jeho vinice na chudé břidličné půdě zdejších kopců ve výšce přes 1 300 metrů nad mořem patří k nejvýše položeným vinicím kontinentální Evropy. Ty nejstarší sázel sám na konci sedmdesátých let minulého století, a díky své unikátní poloze a stáří dávají jedny z nejzajímavějších vín naší nabídky. Cuvée z jím prvně vysázených hlav pocházející právě z nejvyšší vinice počítám mezi nejzajímavější vína, která jsem kdy ochutnal.

To vinařství Libre y Salvache je příběh mnohem mladší, ale s minulostí a starými vinicemi úzce související. Je to příběh malého projektu v Almonacid de la Sierra, kde náš kamarád a vinař José pracuje na obnově starých vinic odrůd Grenache a Cariñena a usiluje o znovuobjevení této pozapomenuté oblasti s úžasnou půdou, vinicemi a lidmi. Celkem se zde stará o 18 hektarů jedinečných malých parcel rozmístěných na 25 různých místech, se zapomenutými a desítky let opuštěnými vinicemi starými mnohdy opět více než 100 let. Asi netřeba doplňovat, že vše opět v přísně biodynamickém režimu. Kromě samotné neskutečné práce Josého mne asi nejvíce uchvacuje ta neskutečná přírodní energie skrytá v jeho vínech.

doporučujeme:

Libre y Salvaje GARNACHA          Libre y Salvaje PORRETÓN